• YARIM ALTIN
  5.430,00
  % 0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5602
  % 0,39
 • € EURO
  28,8931
  % 0,29
 • £ POUND
  33,3719
  % 0,23
 • ¥ YUAN
  3,7741
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2727
  % -1,00
 • BITCOIN/TL
  755602,674
  % -0,45
 • BIST 100
  8.513,54
  % 0,31

Yabancılar TCMB'nin faiz artırımını nasıl değerlendirdi?

Yabancılar TCMB'nin faiz artırımını nasıl değerlendirdi?

ESER GÜLMEZ-ZEYNEP BAYAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 650 baz puanlık faiz artırımı yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da dikkatleri çekti.

Bloomberg’e konuşan yabancı analistler, politika faizinin yüzde 8,50’den yüzde 15’e çıkarılma kararını şöyle değerlendirdi:

InTouch Capital/Matys: Analistler beklentinin altında açıklanan faiz kararı ile hayal kırıklığına uğradı

Bloomberg HT’ye konuk olan Londra merkezli InTouch Capital Markets Kıdemli Döviz Analisti Piotr Matys, TCMB’nin faiz kararını yüzde 15’e çıkarmasının piyasalar üzerindeki etkisini değerlendirdi:

“TCMB’nin faizi en azından yüzde 20’ye çıkarabileceğini düşünüyordum. Hatta daha fazla olmasını da bekliyordum. Fakat görünen o ki benim gibi düşünen analistler beklentinin altında açıklanan faiz kararı ile hayal kırıklığına uğradı. Açıklanan faiz oranı, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın piyasalarda paramparça olan güveni tekrar inşa etmesi açısından işini zorlaştıracak gibi duruyor. Kararın şu anda piyasalarda ve TL’de olumsuz etkilerini görüyoruz.

Bugünkü toplantı o kadar önemliydi ki, yabancı yatırımcıların kırılan güvenin tahsisi için TCMB’nin attığı ilk adımdı. Bu güveni tekrar sağlamak gerçekten de güç gibi duruyor. Yabancı yatırımcılar TL varlıklarına karşı temkinli kalmaya devam edecektir. Döviz kurunun Türk vatandaşları için gerçekten de zorlu bir seviyeye geldiğini görüyoruz. Çünkü enflasyonist baskılar devam edecek ve daha uzun bir süre daha burada olacak gibi duruyor.”

Tellimer Dubai/Malik: Erdoğan’ın bankaya müdahale etmemesi yabancı yatırımcılar için yeterli olacaktır

Tellimer Stratejisti Hasnain Malik, TCMB’nin ortodoks para politikasına geçişte beklenenden daha yavaş adımlar attığını belirttiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, para politikası konusunda ortodoks politikaya geçişle ilgili söylediklerini yapıyor ancak bazılarının umduğundan çok daha yavaş ilerliyor. Kademeli bir düzeltmeden dolayı uzun vadeli yatırımcılar Türkiye’den vazgeçmeyecek. TCMB’nin tutarlılığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bankaya müdahale etmemesi onlar için yeterli olacaktır.”

Medley Global/Stadtmiller: TCMB’nin faizin yüzde 20-25’in üstüne çıkaracağından şüpheliyim

Medley Global Advisors Ürün Müdürü Nick Stadtmiller, bugün alınan artış kararının Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ortodoks politikalara kademeli olarak geçilmesi taahhüdüyle uyumlu olduğunu belirtti. Stadtmiller, değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artış büyüklüğü piyasa açısından hayal kırıklığı da olsa benim yüzde 14’lük tahminime yakın bir karardı. Bugün alınan artış kararının Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ortodoks politikalara kademeli olarak geçilmesi taahhüdüyle uyumlu olduğu söylenebilir.

Önümüzdeki PPK toplantılarında artışların devam etmesini bekliyorum ancak TCMB’nin politika faizini yüzde 20-25 seviyesinin üstüne çıkaracağından şüpheliyim. Merkez Bankası’nın bugün yaptığı açıklamada enflasyon görünümünde kayda değer bir iyileşme sağlamak için gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde sıkılaşma yapılacağı belirtilerek, resmi hedef olarak belirlenen yüzde 5’lik enflasyona ulaşma taahhüdü tekrar teyit edildi. Bu hedeflere ulaşmak için gerekli faiz artış büyüklüğü büyük olasılıkla derin bir resesyona neden olacaktır ve ben politika yapıcıların bu bedeli ödemek istediklerinden şüpheliyim.

TCMB’nin açıklamasında bankanın cari dengeyi desteklemek için stratejik yatırımlara destek vereceği ifadesine yer verilmiş. Bunu, öncelik verilen sektörlere kredi verilmesini destekleyen politikalara devam edileceğinin taahhüdü olarak yorumladım. Ekonominin bütününde kredi verme koşulları sıkılaştırılırken bunu uygulamak kolay olmayacaktır.”

Neuberger Berman/Nazlı: Önümüzdeki aylarda sıkılaşmanın devam etmesini bekliyoruz

Neuberger Berman Asset Management Ireland Ltd., Kıdemli Ekonomist ve Portföy Yöneticisi Kaan Nazlı, TCMB’nin faiz artışı kararını şu sözlerle değerlendirdi:

“Faiz artırımı piyasa beklentileri dahilinde ama ortalama beklentilerin altındaydı. Kurulun, daha ihtiyatlı davranmayı ve bir sonraki adımı Temmuz ayında yayınlanacak enflasyon raporundaki öngörüleri de dikkate alarak kararlaştırmayı tercih ettiği görünüyor. 650 baz puanlık bir adımın geçmişte küresel örneklere de baktığımızda sermaye piyasalarında çok ciddi şokların yaşandığı dönemlerde gördüğümüz derecede bir sıkılaşma olduğunu da teslim etmek gerekir.

Bizim açımızdan en önemli değişiklik kurulun enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmaya devam edeceğini belirtmesi. Mikro ve makro ihtiyati çerçevede kademeli bir sadeleşmeye gidilmesi de olumlu bir gelişme. Temmuz raporunda enflasyon hedeflerinin güncellenmesini ve bununla birlikte önümüzdeki aylarda sıkılaşmanın devam etmesini bekliyoruz.”