• YARIM ALTIN
  5.545,00
  % -0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1370
  % 0,00
 • € EURO
  28,9682
  % 0,09
 • £ POUND
  33,4037
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  3,7141
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,2826
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  720965,544
  % -1,83
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Yabancı analistlerin seçim yorumları

Yabancı analistlerin seçim yorumları

Erdoğan’ın seçimi kazanmasının ardından yatırımcılar dikkatlerini oluşturulacak yeni kabine ve sürdürülebilir olarak görmedikleri ekonomi politikalarında olası bir revizyona çevirecekler.

Morgan Stanley müşterilerine yayımladığı notta, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Döviz rezervlerindeki bozulmanın ardından finansal istikrar risklerine karşı alternatif önlemler almak zorunda kalabileceğini yazdı.

Aralarında Hande Küçük’ün de olduğu stratejistler, Erdoğan’ın “faiz sebep, enflasyon sonuç” görüşü düşünüldüğünde lirada daha hızlı bir değer kaybı ve yerellerin döviz işlemleri üzerinde sıkılaşan regülasyonlar gibi alternatif önlemlerin büyük ihtimalle gündeme gelebileceğini belirtti. Morgan Stanley yıl sonunda Dolar/TL ’yi 26 seviyesinde öngörüyor. Buna karşın kurum politika yönünde, özellikle de faizlerde değişim olmaması durumunda dolar/TL’nin 28’e ulaşabileceğini düşünüyor.

Barclay’s Ekonomisti Ercan Ergüzel, Kılıçdaroğlu zaferi senaryosuna göre daha kademeli olsa da Erdoğan’ın zaferi sonrası faizlerin artacağı öngörüsünde bulundu. Ergüzel’in yılsonu politika faizi tahmini yüzde 36 seviyesinde.

Rezervlerdeki erimeye dikkat çeken Medley Global Advisors Ürün Müdürü Nick Stadtmiller’a göre piyasaları olabildiğince istikrarlı tutmak, ekonomi üzerindeki baskıyı artırabilecek, başarması zor bir görev olacak.

Tellimer Stratejisti Hasnain Malik ise “Yalnızca en iyimser olanlar, Erdoğan’ın artık ortodoks ekonomi politikasına geri dönmek için siyasi olarak yeterince güvende hissetmesini umabilir” yorumunu yaptı.

Mevcut heterodoks politikaların sürdürülemez olduğu için politika açıklamaları bekleneceğini ifade eden Abrdn Yatırım Direktörü Viktor Szabo lirada değer kaybı ve sonuç olarak daha yüksek faiz oranları bekliyor.