• YARIM ALTIN
  4.383,00
  % -2,12
 • AMERIKAN DOLARI
  21,2180
  % 1,23
 • € EURO
  22,7807
  % 1,34
 • £ POUND
  26,4104
  % 0,59
 • ¥ YUAN
  2,9807
  % 0,77
 • РУБ RUBLE
  0,2612
  % 0,71
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.266,57
  % 2,96

TSB/Obalı: Deprem bölgesinde 500 bin kasko poliçesi var

TSB/Obalı: Deprem bölgesinde 500 bin kasko poliçesi var

Ülkeyi yasa boğan ve 11 ili etkileyen depremlerden zarar görün yurttaşların yaralarının sarılması amacıyla toplumun her kesiminden destek gelirken sigorta sektörü de mağduriyetleri giderilmesi için kolları sıvadı.

Bloomberg HT yayınına katılan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı bölgeye ilişkin bilgi vererek değerlendirmelerde bulundu.

Deprem bölgesinde 500 bine yakın kasko poliçesi, bir o kadar da yangın ve konut sigortası olduğunu söyleyen Obalı, 1,7 milyon hayat poliçesi ve 1,1 milyon da DASK poliçesi olduğunu aktardı.

Deprem bölgesinde mağiduryetlerin giderilmesi amacıyla sektörün hızlı bir şekilde atım atarak, prim ödemelerine erteleme, yenilenmelerin otomatik olarak yapılması gibi işlemlerin başvuru beklenmeksizin yapıldığını belirten Obalı, “DASK alanındaki ödemelerin de herhangi bir prosedüre bakılmaksızın hızlı bir şekilde çözümlendirildi” diye konuştu.

Sigorta şirketlerinin depremin ilk gününden itibaren, tek yürek hâlinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten TSB Başkanı Atilla Benli, “Sektör olarak; bölge ekipleri, paydaş kurumlar, acenteler ve uzmanlarla sahadayız. Hasar gören sigortalılarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için üzerimize düşen görevleri ivedilikle yapıyoruz, sektörümüz hasar ödemelerine başladı” dedi.

Sigorta şirketleri deprem bölgesinde faaliyet gösteren acenteleri için komisyon avansı, geri ödemesiz destek, taşınma desteği ve kira desteğini içeren “Deprem Destek Paketleri” oluşturmaya başladı.

Prim üretiminde artış yüzde 144,5


Öte yandan, TSB yılın ilk ayına yönelik sektörün üretim verilerini açıkladı.

Buna göre, 2023 yılı Ocak sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 144,5 artış ile 36 milyar 972 milyon TL’yi aştı. Söz konusu üretim içinde 33 milyar 204 milyon TL’lik kısmı hayat dışından gelirken, söz konusu tarafın büyümesi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 145,8 olurken, enflasyondan arındırıldıktan sonra reel büyümesi ise yüzde 55,9 olarak kaydedildi.

Hayat tarafında yılın ilk ayında 3 milyar 768 milyon TL prim üretimi olurken, Ocak 2022’e göre buradaki büyüme yüzde 133.4 olurken, reelde ise yüzde 48’lik bir büyüme gözlendi. Bu yılın ilk ayında en çok büyüyen branş ise sağlık sigortaları oldu.

Deprem bölgesinde 1,4 milyon BES katılımcısı var

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) 23 Şubat 2023 verilerine göre katılımcı sayısının 7 milyon 996 bin olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü 401,2 milyar lira oldu. Katılımcı sayısının 6 milyon 778 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 34,6 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Böylelikle sistemde toplam katılımcı sayısı OKS dahil 14 milyon 774 bin kişiyi aşarken, toplam fon büyüklüğü de OKS ve Devlet Katkısı dahil 436 milyar TL oldu. 18 yaş altına BES’te ise 17 Şubat 2023 tarihli EGM verilerine göre sözleşme sayısı 705 bini, katılımcı sayısı da 650 bini aşarken, buradaki fon büyüklüğü de devlet katkısıdahil 3 milyar TL’ye dayandı.

Depremin etkilediği 11 ilde 731 bini gönüllü BES, 727 bini de otomatik BES olmak üzere toplam 1,4 milyon BES katılımcısı bulunuyor. Depremde hayatını kaybeden BES katılımcılarının varisleri devlet katkısı ile birlikte birikimlerin tamamını alacak.

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, hayat sigortası ve bireysel emeklilik konularına işaret ederek, deprem bölgesinde 1 milyon 700 bin kişinin hayat sigortasının bulunduğunu, bunun toplam teminatının 234 milyar TL olduğunu, 850 milyon TL’lik bir tazminat ödemesi yapılacağını beklediklerini söyledi.

Eroğlu, “Bireysel emeklilik noktasında da 25 milyar liralık bir fonun oluştuğu bir bölge. Eğer bu bölgede bireysel emeklilik katılımcımızın vefatı söz konusuysa burada hemen bunun tespitiyle beraber varislerine ödeme yapılabiliyor” dedi.

Yeni Zelanda, ‘Doğal Afetler Sigorta Yasası’nı onayladı

Yeni Zelanda, Doğal Afetler Sigorta Yasasını onayladı. Kanun ülkedeki Deprem Komisyonu’nun (DKK) yetkisinin, insanların depremlerden kurtulmasına yardımcı olmaktan daha fazlasını kapsıyor. EQC’den Sorumlu Bakan Dr. Deborah Russell yaptığı açıklamada, sigorta planının fırtına, seller, toprak kaymaları, volkanlar, tsunami ve hidrotermal faaliyetleri de kapsadığını söyledi.

Bain&Company’nin yakın tarihli bir raporuna göre tüketiciler, sigorta şirketlerinin sadece teminat sağlamakla kalmayıp aynı zamanda riski azaltmalarına ve önlemelerine de yardımcı olmalarını istiyor. Sigortada Müşteri Davranışı ve Sadakat: Global Edition 2023 raporu, 14 ülkede 28.765 tüketiciyle anket yaptı ve davranışlarını, bağlılıklarını ve amaçlarının sigorta şirketleri üzerindeki etkisini inceledi. Sigortacılarından ezici bir çoğunlukla risk önleme ve hafifletme hizmetleri istedikleri, yalnızca aksama olduğunda yardım etmedikleri sonucuna varıldı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı OleksandrKubrakov, Kiev’in savaştan etkilenen ekonomisi için hayati önem taşıyan ihracatı artırmaya çalıştığı bir dönemde, Ukrayna’nın limanlarına giren sivil gemilere olası zararlar için tazminat teklif edeceğini söyledi. Kubrakov, Twitter’da Ukrayna parlamentosunun 500 milyon dolarlık bir sigorta fonu kurma yasasını onayladığını söyledi.