• YARIM ALTIN
  4.379,00
  % -1,40
 • AMERIKAN DOLARI
  20,9783
  % 0,73
 • € EURO
  22,5975
  % -0,26
 • £ POUND
  26,4130
  % -0,37
 • ¥ YUAN
  2,9628
  % 0,85
 • РУБ RUBLE
  0,2598
  % 0,97
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.114,97
  % 3,13

SpaceX’, NASA Crew-6 mürettebatını tıbbi araştırmalar için uzaya taşıyor

SpaceX’, NASA Crew-6 mürettebatını tıbbi araştırmalar için uzaya taşıyor

HANDE BERKTAN

Elon Musk’ın kurucusu olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Crew-6 uzay misyonuyla Dragon uzay kapsülünü, 4 astronotla, bir dizi bilim, tıp ve uzay keşif görevi için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyacak.

27 Şubat tarihinde planlanan fırlatma yer sistemlerindeki bazı teknik problemlerden dolayı,2 Mart tarihine ertelenmişti. Teknik ve hava koşullarının uygun olması durumunda gerçekleşecek uzay misyonun görevini ve uzay teknolojilerinin tıptan, teknolojiye çığır açan araştırmalara sağladığı faydayı, fırlatılacak Dragon Uzay Kapsülünün üretiminde görev alan SpaceX Uzay Aracı Teknisyeni Türk mühendis Samet Saray BloombergHT için anlattı.

“Dragon Uzay Kapsülü 1 yıldan kısa süre içerisinde tamamlandı”

SpaceX Uzay Aracı Teknisyeni Samet Saray, Dragon Uzay Kapsülü’nün üretimindeki görevi ve Crew-6 uzay misyonuna dair ” 2 yılı aşkın süredir SpaceX`te çalışıyorum. Tam olarak Dragon Spacecraft yani astronotlarin uzaya gittigi kapsülün üretiminde görev alıyorum. Kapsülün hareket için gerekli itici gücün üretiminde çalıştım. Dragon Uzay Kapsülü teknolojisi yılların tecrübesi ancak mekanik olarak kapsülün üretimi 1 yıldan kısa süre içerinde tamamlandı.” dedi.

“Uzay istasyonunda, gelişmiş tıbbi tedavileri sağlayabilecek çalışmalar yapılacak”

Uzay Teknisyeni Samet Saray “Crew-6 mürettabatının, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kaldıkları 6 ay süresince bilim misyonu, derin uzay araştırmaları sırasında astronotları ve uzay araçlarını güvende tutmayı amaçlayan en son araştırmaları ve insanlık için gelişmiş tıbbi tedavilere yol açabilecek çalışmaları içermekte. Deneyler, belirli malzemelerin mikro yerçekiminde nasıl yandığına dair çalışmalar, kalp, beyin ve kıkırdak fonksiyonları üzerine doku çipi araştırması ve uzay istasyonunun dışından mikrobiyal numuneler toplayan bir araştırmayı içerecek. Bunlar, aylarca uzay istasyonunda sürecek 200’den fazla bilim deneyi ve teknoloji araştırmasından sadece birkaçı” açıklamasını yaptı.

Crew-6 mürettebatındaki 4 astronot, 6 ay süren zorlu uzay görevine gidiyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Crew-6 uzay yolculuğunda görevli ekibe ilişkin Uzay Teknisyeni Samet Saray “Uzay kapsülünde, NASA astronotları görev komutanı Stephen Bowen ve pilot Warren Hoburg, görev uzmanı olarak katılan BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) astronotu Sultan Alneyadi ve Rus kozmonotu Andrey Fedyaev ile birlikte bir bilim keşif görevi için uzay istasyonuna gidecekler. Uzay misyonları genellikle yaklaşık altı ay sürmekte. İstasyonda her zaman üç ila altı mürettebat vardır. Profesyonel astronot ekipleri ABD, Rusya, Japonya, Kanada ve Avrupa’dan gelmektedir. Bu tarihi görevde Al Neyadi, BAE’den ISS’de uzun süreli görev geçiren ilk astronot olarak tarihe geçecek” dedi.

Teknik problem veya kalkışa sorun olabilecek hava koşulu olmadığı takdirde fırlatma 2 Mart’ta gerçekleşecek. Kalkıştan yaklaşık 23 saat sonra uzay kapsülünün uzay istasyonunun Harmony modülündeki bağlantı noktasına ulaşması bekleniyor.

NASA’nın SpaceX Crew-6 görevi, hava durumu brifingi ve görev yönetimi toplantısının tamamlanmasının ardından Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatılmak üzere ‘Git’ emri olacak. NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden kapsül fırlatılacak.

27 Şubat tarihinde planlanan uçuş teknik problem nedeni ile 2 Mart’a ertelenmişti. Verilerin ve yer sisteminin kapsamlı bir incelemesinden sonra, NASA ve SpaceX, tıkanmış bir yer filtresi nedeniyle yerdeki TEA-TEB toplama tankına geri akışın azaldığını belirlemişti. Bu tıkalı filtre gözlemlendi. SpaceX ekipleri filtreyi değiştirdi, TEA-TEB hattını nitrojenle temizledi ve hatların temiz ve fırlatmaya hazır olduğunu doğruladı.

Diğer yandan Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’nun 45. Hava Filosu’ndaki hava durumu görevlileri, birincil hava sorunu olarak hizmet eden yağış yoluyla uçuş kuralıyla birlikte, Crew-6’nın fırlatılması için yüzde 95 oranında uygun hava koşulları olasılığını tahmin etmeye devam ediyor.

“Starlink uydusu ile en hızlı internet bağlantısı sağlanabiliyor”

Uzay teknolojilerinin geleceğine dair konuşan SpaceX Uzay Teknisyeni Samet Saray, “Önceden uzay teknolojilerinin hayatımıza etkisi daha kısıtlıydı. Fakat son zamanlarda özellikle SpaceX gibi firmaların başarılı ve uygun uydu fırlatmaları sayesinde kullandığımız veya kullanacağımız internet bağlantısını Starlink uydudan çok daha hızlı bir şekilde sağlayabiliyoruz. Bu sadece çok belirgin bir örnekti ve bir çok irili ufaklı şirketin yakın geleceğe ait müthiş projeleri mevcut ve artık uzay o kadar da uzak olmayan bir hale geldi. Bilim, teknoloji tarafı olduğu gibi uzay turizmi kısmının da çok ilgi göreceğini düşünüyorum. Belki çok yakın da yüz yüze röportajımızı bir uzay otelinin salonunda dünya manzarası eşliğinde gerçekleştirebiliyor olacağız” dedi.