• YARIM ALTIN
  5.555,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1296
  % 0,01
 • € EURO
  28,9351
  % 0,06
 • £ POUND
  33,3581
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  3,7162
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2822
  % -0,04
 • /TL
  %
 • BIST 100
  8.000,46
  % 3,64

Sera Group/ Şener: Hem ayakta kalıp hem de büyümeye çalışıyoruz

Sera Group/ Şener: Hem ayakta kalıp hem de büyümeye çalışıyoruz

Sera Group Ceo’su Ozan Şener yurtiçi ve yurtdışındaki gelişmelere göre şekillenip hem ayakta kalıp hem de büyümeye çalıştıklarını ifade etti.

Katıldığı Bloomeberg HT yayınında Şener “Sera Group, TAV Havalimanları Holding ve TAV İnşaat’ın kurucu ortağı olan bir müteahhitlik firması. Müteahhitlik dışında turizm, otelcilik, yurtdışı gayrimenkul yatırımları gibi başka projelerde bünyemizde bulunuyor. Havalimanı inşaatımız çoğunlukta. Şimdi Covid’te çok büyük bir duraksama dönemi geçirdik, tedarik zincirinde çok büyük bozulmalar oldu. Bizim tedarik zincirindeki aksaklıklar Avrupa tarafında hala devam ediyor ve bu bizim maliyet artışlarına çok büyük etki ediyor. Covid sonrası Devlet’in yatırım yapmasıyla biz de çok ciddi Devlet işlerine yöneldik. Şu anda Antalya, Esenboğa ve Kayseri Havalimanları devam eden şantiyelerimiz arasında. Dolayısıyla kendimizi Sera olarak ciddi konumlandırabildik” ifadelerini kullandı.

Maliyet artışlarında en önemli konunun öngörebilmek olduğunu ifade eden Şener “Öngörebilmek şu anda çok mümkün olmayabilir ama bunu planlayabilmek en önemli şey. Covid sonrası inşaatın duraksamasıyla beraber bankaların inşaat sektörüne likiditesi ciddi azaldı. Bizim için bankalar nezdinde likiditeye ulaşmak pek mümkün değil artık. Biz ödeme vadelerinde ayarlama yaptık, artık nakit akışını yönetmeye çalışıyoruz. Avrupa eskiden yüzde 10 avanslı ürün satarken şimdi artık yüzde 40 ile talep etmeye başladı; çünkü talep çok. Avrupa aynı zamanda hem temin sürelerini artırdı, hem avans beklentilerini artırdı, hem de Avrupa enflasyonuyla ürünlerin de fiyatları arttı. Tabi biz de bütün bunlara göre şekillenip ayakta kalıp bir de büyümeye çalışıyoruz” diye konuştu.

İnşaat sektörü için kredi tarafında azalma olduğunu, öte yandan teminat mektupları tarafında ciddi destekler aldıklarını ifade eden Şener “Türk Bankaları kesinlikle yurtdışında aldığımız işlerde counter garanti ile bizi desteklemeliler. Bizim bankalardan krediden önce talebimiz teminat oluyor. Buradan da bütün Bankalara biz müteahhitleri destekleyin mesajı vermek istiyorum” dedi.

Havalimanları inşaatları ile ilgili ise Şener “Covid sonrası Antalya Havalimanı turist yoğunluğundan yetersiz olmaya başladı. Şu anda çok ciddi şekilde hem yeni terminal yapılıyor hem de apron büyümesi oluyor. En önemolisi de apron büyümesi çünkü uçak parkında ciddi sıkıntı vardı” dedi.

Şener “Biz depremden sonra Hatay ve Malatya Havalimanları için de acil onarım yaptık ki yardım uçakları inebilsin. Daha ticari uçuşlara açılmadı” diye ekledi.

Şener “Biz 10 milyar dolarlık proje toplamda yurtdışında tamamladık, devam eden de yaklaşık 2 milyar dolar üstü projemiz var. Katar Havalimanı başta olmak üzere, Doha Havalimanı fazlarıyla beraber işlerimiz var. Aynı zamanda Sera olarak da hem Karadağ’da ortaklarımla beraber 5 yıldızlı Hotel ve Rezidance yatırımımız var. Bunların dışında Rusya pazarını da takip ediyoruz. Ukrayna-Rusya savaşının bitmesiyle beraber Rusya’da ciddi bir açılım olacağını düşünüyorum. Suudi Arabistan’nın bu Neom City projesi herkesin ilgisini çekiyor yani Kızıl Deniz’in orada büyük bir turizm projesi olacak. Şu anda oraya birçok müteahhitimiz de gitmeye başladı” şeklinde konuştu.