• YARIM ALTIN
  5.583,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  27,2134
  % 0,25
 • € EURO
  28,9708
  % 0,08
 • £ POUND
  33,3221
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  3,7232
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2828
  % 0,23
 • /TL
  %
 • BIST 100
  8.247,21
  % 2,59

ODMD/Bozkurt: ‘6 ay 6 bin kilometre’ düzenlemesinin uzatılmasını destekliyoruz

ODMD/Bozkurt: ‘6 ay 6 bin kilometre’ düzenlemesinin uzatılmasını destekliyoruz

Bloomberg HT’ye konuk olan Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, otomotivde ‘6 ay 6 bin kilometre’ düzenlemesinin uzatılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bozkurt, son 3 yıldır yeni araç arzında dünya genelinde çok ciddi bir sıkıntı olduğunu belirttiği konuşmasında, bu sorunun hala çözülemediğini kaydetti. “Böyle bir ortamda yeni araç bulunurluğunda sıkıntı olunca, otomobil fiyatlarının yukarı gideceği beklentisi olmuştu.” diyen Bozkurt, bu beklentiden bazı firmaların ya da şahısların bir ticaret yolu bulduğunu açıkladı. Bozkurt, sözlerine şöyle devam etti:

“Al-sat yapan firma ya da şahıslar olduğunu gözlemlemiştik. Devlet tarafından getirilen sınırlamanın al-sat yapan firmalar için cesaret kırıcı bir etkisi olmuştu, ancak şahıslar için bir şey yapılmamıştı. ‘Bir şahıs 1 yıl içerisinde 3’ten fazla alım satım yapamaz’ diye yürürlükte olan bir tebliğ de var. Daha fazlasını yapacağı zaman mutlaka vergi beyanında bulunması gerekiyor.

İkinci 6 ay uzatımı ile bu şahısların da al-sat ticaretlerinin Bakanlık tarafından takip edileceği söylemleri var. Bizler Bakanlık tarafından alınan bu aksiyonları destekliyoruz. Yürürlükte olan yönetmeliğe göre, 3 adetten fazla al-sat yapanların vergi beyanında bulunması gerekiyor. Bakanlığın son söylemlerinden şunu anlıyorum: Bu konuyu da takibe alacaklar. Bu düzenlemenin uzatılmasının, bu işi ticarete dönüştüren bireyler üzerinde baskı yaratacağına ilişkin ümidim var.

Otomotivde ‘6 ay 6 bin kilometre’ düzenlemesi 2. kez uzatıldı

Otomotiv sektöründe yüksek fiyatlar şikayet konusu olmaya devam ederken, Ticaret Bakanlığı bu yönde daha önce çıkarılmış ‘6 ay 6 bin kilometre’ düzenlemesinin uzatıldığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre ‘6 ay 6 bin kilometre’ kısıtlamasına ilişkin düzenlemenin uygulama süresi 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay süreyle uzatıldı.

Ticari faaliyet olduğu değerlendirilen tüm bireysel satışlar ‘6 ay-6 bin kilometre’ kısıtlama düzenlemesi kapsamında, Bakanlık tarafından düzenli olarak denetlenecek, mevzuata aykırılık halinde bu satıcılar hakkında ise idari para cezası uygulanacak.