• YARIM ALTIN
  5.533,00
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1129
  % -0,05
 • € EURO
  28,9393
  % 0,03
 • £ POUND
  33,3999
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  3,7123
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2824
  % -0,04
 • /TL
  %
 • BIST 100
  8.000,46
  % 3,64

Nano Dimension/ Storz: Türkiye için güzel fırsatlar var

Nano Dimension/ Storz: Türkiye için güzel fırsatlar var

Nano Dimension Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Genel Müdürü Valentin Storz ve CDT Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Alper Göğüş, bilgi teknolojileri alanında gelecek dönem trendleri hakkında Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulundu.

Nano Dimension’ın üretimi biraz daha dijitalleştirmeyi amaçlayan bir şirket olduğunu ifade eden Storz “1980’lerde çok büyük bir baskı almak istediğiniz zaman bir tasarımcıya gitmeniz gerekiyordu. 2 hafta sonra onaylanan şekli size geliyordu. Sonrasında bin ya da bir milyon parçadan oluşan bir tablo oluyordu. Bugün, bu tamamen değişmiş durumda. Şu anda bir PDF dosyasını dünyaya gönderiyorsunuz ve kaç tane isterseniz (bir, on ya da on bin) o kadar üretiyorsunuz. Biz bunu fiziksel üretimler, elektronik ve mekanik ürünler için de yapmak istiyoruz. Bütün dünyaya ulaşabilen bir şekilde yapmak istiyoruz. Türkiye’de de çok güzel projelerimiz hayata geçmek üzere. Elektronik ürünleri biraz daha devrimleştirmek istiyoruz. Şu anda yeniden başlamamız gerekiyor. Biz bu sektörü tamamen baştan yaratmak, önümüzdeki 5 yıl içinde buradaki gidişatı değiştirmek istiyoruz. Türkiye için çok güzel fırsatlar var” şeklinde konuştu.

Üretim sürecine dair Storz “Burada iki farklı mürekkep alıyoruz. Elektromekanik ürünler üretebiliyoruz ve bu her şekilde iletken olabiliyor. Bu da sizin yeni pek çok ürünler yapabilmenizin önünü açıyor” dedi.

Storz Almanya’da kuantum sensörleriyle ilgili bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

CDT Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Alper Göğüş “Nano dimension üç boyutlu üretim teknolojileriyle elektronik devrelerin ve parçaların üretimine imkan veren ve bu alanda da sürekli gelişen bir teknoloji. Nano dimension gibi bizim temsil ettiğimiz farklı ürünler ve çözümler var. Faaliyet alanımız tamamen elektronik tasarım otomasyonu. Aklınıza gelen bütün akıllı cihazların içindeki kartların ve çiplerin tasarımını yapabildiğiniz yazılımları ve bunu tamamlayıcı test edebildiğiniz, analizini yapabildiğiniz sistemleri kullanıcılarla buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.