• YARIM ALTIN
  4.382,00
  % -2,15
 • AMERIKAN DOLARI
  21,2173
  % 1,23
 • € EURO
  22,8008
  % 1,39
 • £ POUND
  26,4291
  % 0,66
 • ¥ YUAN
  2,9805
  % 0,77
 • РУБ RUBLE
  0,2612
  % 0,71
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.267,82
  % 2,99

Nakliye devinin ilk çeyrek kârında büyük düşüş

Nakliye devinin ilk çeyrek kârında büyük düşüş

Nakliye devi Maersk, konteyner nakliye endüstrisi için tarihi olarak kârlı bir dönemin ardından daha zayıf günler bekliyor.

Dünyanın en büyük ikinci nakliye şirketi, ilk çeyrek faaliyet kârında yüzde 56’lık bir düşüş bildirirken 2023’ün geri kalanı için daha zayıf sonuçlar konusunda da uyarıda bulundu.

Küresel ticaretin öncüsü olarak görülen Kopenhag merkezli şirket, azalan tüketici talebi, düşen nakliye oranları, azalan navlun hacmi ve yükselen küresel stok seviyeleri gibi faktörlerin bir araya getirdiği mükemmel bir fırtınayla karşı karşıya.

Maersk CEO’su Vincent Clerc, Bloomberg TV’ye verdiği demeçte, “Son birkaç yılda keyfini çıkardığımız finansal performans, büyük ölçüde Kovid ile ilgili olağanüstü koşulların ve tedarik zincirinde gördüğümüz bazı aksaklıkların bir sonucuydu. Bu normalleşmeyi gördüğümüz gibi, fiyatların normalleştiğini ve bunun sonucunda gelirlerin normalleştiğini göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki konteynerlerin beşte birine yakınını taşıyan şirket, bu çeyrekte navlun hacimlerinin yüzde 9,4, navlun oranlarının ise 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 37 düştüğünü söyledi.

Clerc, daha ciddi bir gerilemeden kaçınmak için endüstrinin kapasite konusunda disipline edilmesi gerektiğini ve şirketlerin bu yıl içinde daha fazla gemiyi atıl duruma getirmek zorunda kalabileceğini söyledi.

Bloomberg’den Anna Edwards’a “Düşük hacimli talebi karşılamak için çok fazla kapasitenin boşaltıldığını zaten gördük. Yılın ikinci yarısında ve bir sonraki dönemde hizmete girecek yeni gemiler şeklinde bazı arz yönlü riskler de var. Bu, endüstri için aşılması gereken yeni bir sorun yaratacak” dedi.

En az üç büyük makroekonomik kısıtlamayla karşı karşıya olması nedeniyle konteyner taşımacılığı sektörü için hata yapmaya pek yer olmadığı belirtiliyor:


Bunlar soğuyan bir küresel ekonomi, yükselen faiz oranları ve ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin tırmanması olarak sıralanabilir.

Bloomberg Intelligence’a göre, bu yıl, küresel deniz taşımacılığı oranları yaklaşık yüzde 16 düştü ve konteyner hacmi, Asya-Kuzey Amerika rotalarındaki yüzde 31’lik düşüşün öncülüğünde Şubat ayında yüzde 5 geriledi.

Bloomberg Intelligence Kıdemli Endüstri Analisti Lee Klaskow konuyla ilgili, “Zayıflık tedarik zinciri genelinde hissediliyor”

Denizcilik sektörünün, Çin’in tüketici ve endüstriyel sektörlerindeki gelişmeler nedeniyle olumlu bir ivme kazanması olası olduğu değerlendiriliyor. Bununla birlikte, konteyner hacimlerinin tam olarak ne zaman tüketici talebiyle daha uyumlu seviyelere döneceği ise belirsizliğini koruyor.

Clerc önümüzdeki dönemle ilgili, “Büyüme noktasının olacağı ayı tam olarak bulmak her zaman zordur. Beklentimiz, bunu yılın ikinci yarısında göreceğimiz yönündeydi. Şu anda görmek kesinlikle zor” dedi.