• YARIM ALTIN
  5.424,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4882
  % 0,18
 • € EURO
  28,8749
  % 0,19
 • £ POUND
  33,2276
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  3,7651
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,2756
  % 0,06
 • BITCOIN/TL
  754688,565
  % -0,49
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

KKR/McVey: Yatırımcılar fazla temkinli

KKR/McVey: Yatırımcılar fazla temkinli

KKR & Co. Baş Makro Stratejisti Henry McVey, bu yıl ABD’de ekonomik büyümenin beklenenden daha güçlü, enflasyonun ise daha düşük geleceğini vurgulayarak yatırımcıların kendilerini kötü bir şekilde konumlandırdığını belirtti.

McVey, Çarşamba günü KKR’nin yıl ortası makroekonomik görünümünde, para piyasası yöneticilerinin birkaç ABD bankasının iflası ve kamu borç piyasalarındaki yavaşlamadan kaynaklanan oynaklıktan daha riskli varlıklara geçerek fayda sağlamaları gerektiğini söyledi. Özellikle, ipotek veya uçak kiralama ile desteklenen borç gibi sabit nakit akışları sunan teminat korumalı varlıklar aramalıdırlar.

Stratejist, yüksek kaliteli likit kredi, emlak kredisi ve tercihli ve dönüştürülebilir menkul kıymetlerin oldukça cazip olduğunu ve yatırımcıların fırsatlar ortaya çıktıkça hızlı hareket etmek için nakit varlıklarını artırmaları gerektiğinin altını çizdi.

“Yatırımcılar için az riskle cazip getiri fırsatları var”

KKR’nin bilançosunun baş yatırım sorumlusu olan McVey verdiği bir röportajda jeopolitik, enflasyon ve durgunlukla ilgili endişeleri gerekçe göstererek, “Şu anda makro manşetlerin korkutuculuk açaısında sektörün içinde bulunduğum 31 yılın herhangi bir zamanından farklı değil. Bununla birlikte bir yatırımcı olarak çok fazla risk almadan oldukça cazip getirier elde edeceğiniz gerçekten ilginç fırsatlar var” değelerndirmesinde bulundu.

31 Mart itibarıyla yönetimi altında 510 milyar dolarlık varlık bulunduran KKR’nin geniş operasyonları, firmaya ekonominin durumuna dair geniş bir pencere sunuyor. KKR, yıl sonunda sağlık hizmetleri, emlak, ödemeler ve boru hatlarının da dahil olduğu 127 işletmede hisseye sahipti.

Küresel ekonomi eşzamanlı olmayan bir toparlanma yaşayacak

McVey, küresel ekonominin eşzamanlı olmayan bir toparlanma süreci geçireceğini ve her bölgenin biraz farklı ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalacağını ve yatırımcıların stratejilerini çeşitlendirmesi gerekeceğini kaydetti.

Mayıs ayında yapılan bir ankette ekonomistlerin ortalama yüzde 1,1 tahminine kıyasla ABD’nin reel GSYİH’sı 2023’te yüzde 1,8 büyüyecek, enflasyon için ise ortalama yüzde 4,1’lik genel kanıya karşın bu rakam yüzde 4 seviyesinde gerçekleşecek. Yine de KKR, hizmetler ve süregelen işgücü eksikliği nedeniyle enflasyonunun 2024’te yüksek seyredeceğini öngördü.

Henry McVey piyasanın mevcut durumuna da değinerek, “S&P 500 mevcut ekonomik döngü bağlamında dibi görmüş durumda. Konut inşa güveni, birleşme ve satın alma gibi piyasa göstergeleri ABD’nin hafif bir daralma içinde olduğunu gösteriyor. Ancak sıkılaşan işgücü piyasası ve sağlam maliye politikası nedeniyle bu durum kısa vadeli olacaktı” ifadelerini kullandı.