• YARIM ALTIN
  4.829,00
  % 1,01
 • AMERIKAN DOLARI
  23,5003
  % 1,68
 • € EURO
  25,3684
  % 1,14
 • £ POUND
  29,5795
  % 1,07
 • ¥ YUAN
  3,2990
  % 1,52
 • РУБ RUBLE
  0,2844
  % 0,92
 • BITCOIN/TL
  622899,119
  % 0,91
 • BIST 100
  5.572,39
  % 0,33

İstanbul Fintech Week 4. yılında sektör temsilcilerini bir araya getirdi

İstanbul Fintech Week 4. yılında sektör temsilcilerini bir araya getirdi

Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği’nin (FINTR) ana destekçisi olduğu İstanbul Fintech Week, 13-14 Nisan tarihlerinde Fişekhane’de gerçekleştirilen özel bir organizasyonla sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Türkiye’nin ilk global finansal teknoloji etkinliği İstanbul Fintech Week, 2 gün boyunca üç zirveye ve 50’nin üzerinde oturuma ev sahipliği yaptı. İlk gün ‘Blockchain Fest’ ile başlayan etkinliği ikinci gününde, ‘Digital Finance Summit’ ve ‘Women in Fintech Summit’ zirveleri gerçekleşti.

Fintech sektörünün duayen isimlerinden The Financer CEO’su Chris Skinner, açılış konuşmasında şunları söyledi:

“2008 krizi ile birlikte finans ve bankacılık sektöründe kökten bir değişim başladı. Şu anda bildiğimiz bir dünyada yaşamıyoruz. Bu dünyada sınırlar yok. İnternet hükümetleri, ülke sınırlarını tanımıyor. Her şey üzerine tekrar düşünüyoruz ve daha farklı düşünmek mecburiyetindeyiz.

Pek çok şirket bulut ve mobil aplikasyonları kullanmaya çalışıyor. 2010’da fintech sektörün yüzde 3’ünü temsil ediyordu 2021’de yüzde 38’e ulaştı. Bu oran daha da artıyor. Her fintech startup şirketi belirli bir ihtiyaca yönelik hareket ediyor. Herkese hizmet etmiyorlar. Tam da bu noktada bankaların zafiyeti ortaya çıkıyor, çünkü bankalar herkese her şeyi vermek istiyor ve eksiksiz olarak hizmet edemiyorlar. Bu yüzden fintech’in bankaların yetişemediği noktalara girmesi gerekiyor. Örneğin Stripe; şu anda en çok değerlenen fintech, 95 milyar dolarlık bir değerlemesi var. Bu da, 9 Commerzbank değerine denk geliyor. 10 yıl içinde bu değere ulaştı, geçen yıl 65 milyar dolara düştü. Nedeni ise, herkesin dijitale yönelmesi ve Ukrayna’daki durumdan oluşan belirsizlikler.”

“Görünmez Finans” masaya yatırıldı

Digital Finance Summit’te uzman konuklar finansal ürünlerin tüm hizmetlerin içinde sunulabilen ürünlere dönüşümünü, ödemeler 2.0’ı, sigortacılıkta yapay zekayı, “sadece dijital” bankacılığı ve daha birçok konuyu masaya yatırdı. FINTR Yönetim Kurulu Başkanı ve KOOP Ventures Kurucu Ortağı Demet Zübeyiroğlu’nun moderatör olarak yer aldığı ‘Bankacılığın, Hizmet Olarak Finansa Dönüşmesi’ başlıklı panelde Yapı Kredi Stratejik İş Geliştirme ve İnovasyon Direktörü Itır Aydoğan, Odeabank Dijital Bankacılık Direktörü Murat Bitirici, Türkiye İş Bankası Dijital Bankacılık Direktörü Emre Ölçer yer aldı. “Yalnızca dijital bankacılık mümkün mü?” paneli ise KOOP Kurucu Ortağı Mustafa Baltacı moderatörlüğünde gerçekleşti. Panelde, KPMG Türkiye Fintek ve Dijital Finans Lideri Sinem Cantürk ile The Fintech Times Ekonomik Kalkınma Danışmanı Richie Santosdiaz konuştu.

“Ödeme 2.0: Gelecek ne getirecek?” panelinde ise Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Hüsnü Avşar Gürdal, United Payment Türkiye Ülke Müdürü Adem Aykın ve Garanti BBVA Ödeme Sistemleri CEO’su Murat Çağrı Süzer yorumlarda bulundu.

Etkinlikte TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı ve SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu “Şimdi Sigorta İnovasyonu” panelinin açılış konuşmalarını yaptılar.

TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

Teknoloji büyük bir hızla ilerliyor. Insurtech’ler ve sigorta şirketleri bu hızlı gelişim karşısında son derece çevik iş modellerini benimsemeliler. Insurtech’lerin çalışma modelleri bu hıza ayak uydurabilir görünmekte ancak başarıya ulaşmak sigorta şirketlerinin deneyimini rehber edinerek ve bu alanda derin iş birlikleri kurarak mümkün olabilecektir. Tüm bu değerlendirmeler ışığında sigorta sektörü ve Insurtech’lerin iş birliği fırsatlarını geliştirmeleri önem arz etmektedir. İnanıyorum ki bu iş birlikleriyle ülkemizde sigortacılığı geliştirecek, sigorta farkındalığını artıracak güçlü iş birlikleri ile geleceğin inşasında daha güçlü bir sigorta sektörü olarak yer alacağız.”

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, gerçekleştirdiği konuşmada “Dijital dönüşümü sadece konvansiyel süreçlerin dijitale taşınması ve kağıtsız ortamın tesisi olarak değil, kuşak değişiminin getirdiği yeni davranış kalıplarını ve teknolojik değişimin yıkıcı etkilerini dikkate alarak müşteriyi doğru zamanda doğru yerde, doğru ürünle kuşatan yeni iş modellerinin ve yenilikçi ürünlerin oluşturulması olarak görüyoruz. Ülkemizdeki düşük penetrasyon oranının artırılmasını önemli bir fırsat olarak değerlendiriyor ve bunu artırmak için destekliyoruz. Bu anlamda düzenleyici ve denetleyici kurum olarak regülasyon altyapısını dijital sigortacılığa uçtan uca uyumlaştırmak temel hedefimiz olup, dijital sigorta şirketi ve servis sigortacılığı tanımlarına mevzuatımızda yer vermeyi planlıyoruz” dedi.

Finans sektörünün kadın girişimcileri sahneye çıktı

Etkinlikte ayrıca finans ekosistemine yön veren kadın girişimciler ve liderlerin başarı hikayeleri de anlatıldı. Women in Fintech Summit başlığı altında gerçekleştirilen oturumlarda, Unconventional Ventures Kurucusu Theodora Lau, Stratyfy COO’su Deniz Johnson, Meral Eredenk Kurdaş ve Odgers Berndston Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar gibi isimler yer aldı. Panelde sektörde kadın yönetici sayısını artırmaya yönelik atılması gereken adımlar, kadın liderlerin yaşadıkları deneyimler ve sektörün güçlü kadınlarına ilham verecek tavsiyeler de paylaşıldı.

“Dijital finansın öncüleri” ödüllerini aldı

Öte yandan, KPMG ve FINTR işbirliğiyle gerçekleştirilen “Dijital Finansın Öncüleri” programı kapsamında finans teknolojileri alanında yenilikçi projeler geliştiren bankalara ve globalleşmeye en açık girişimlere ödülleri verildi. The Pioneer Bank (Öncü Banka) ödülü Türkiye İş Bankası’nın olurken, The Visionary Bank (Vizyoner Banka) ödülünü ise Yapı Kredi Bankası aldı.

Diğer taraftan, The Collaborative Bank (İşbirliğine En Açık Banka) ödülü Fibabank’a, The Global Fintech (Küresel Fintech) ödülü United Payment’a, The Emerging Fintech (Büyüyen Fintech) ödülü Fimple’a, The Innovative Fintech (Yenilikçi Fintech) ödülü Agrio’ya ve Financial Inclusion (Finansal kapsayıcılık) ödülü ise Papara’ya verildi.