• YARIM ALTIN
  5.544,00
  % -0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1170
  % -0,03
 • € EURO
  28,9208
  % 0,03
 • £ POUND
  33,4336
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  3,7141
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,2823
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  721859,452
  % -1,77
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

İSO/Bahçıvan: Akılcı politikaların hayata geçirileceğine inanıyoruz

İSO/Bahçıvan: Akılcı politikaların hayata geçirileceğine inanıyoruz

İSO Meclis Toplantısında konuşan Bahçıvan Türk sanayisinin rekabet gücünü destekleyecek bütün bu yapısal politikaları ve sektörel stratejileri hayata geçirmenin en önemli koşullarından birinin sağlıklı, sürdürülebilir bir makro-finansal istikrar ortamının tesis edilmesi olduğunu belirtti.

Bahçıvan “Bu açıdan ülkemizin en acil ekonomik sorunu haline gelen enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğine yönelik verilen mesajlar tüm kesimler açısından çok değerli. Söz konusu mücadelenin başarıya ulaşabilmesi için, ekonominin sağlıklı işleyişi açısından hayati önem taşıyan kamu maliyesi ve bankacılık sistemi gibi alanlarda da akılcı ve tutarlı politikaların hayata geçirileceğine, böylece büyümenin yüksek olduğu kadar nitelikli ve sürdürülebilir bir zemine oturtulacağına da inanıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“Sanayinin finansmanı” da gözeten yaklaşım yürütülmeli”

Bahçovan, önümüzdeki süreçte fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesis edilmesi için gerekli adımlar atılırken, diğer yandan üretim hayatının bu süreçten olumsuz etkilenmemesi adına sürecin mutlaka “sanayinin finansmanı” hususunu da gözeten dengeli bir yaklaşımla yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bahçıvan “Ekonomik dengeler açısından en az para ve finans politikaları kadar önem verdiğimiz kamu maliyesi ise, sosyal refahı destekleme misyonunu yerine getirirken aynı zamanda iş dünyamızın yükümlülüklerini de gözetecek şekilde titizlikle kurgulanmalı, toplumun tüm paydaşlarını kapsayan bir konsensüse dayanmalıdır.

Kamu mali dengeleri gözetilirken ve harcamalarda etkinlik ve rasyonellik yaklaşımı korunurken bir yandan da üretim ekonomisini önceliklendiren, “büyüme ve üretim dostu bir vergi sistemi” ilkesinin hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“Emlak Sanayi” modeli hayata geçirilmeli

Bahçıvan ayrıca başta İstanbul olmak üzere, ülkede yeni yatırımlar için özellikle batı bölgelerinde çok ciddi bir arazi sıkıntısı yaşandığını, yeni yatırımlar için oluşan maliyetlerde en büyük kalemlerden birisini de arazi maliyetinin oluşturduğunu belirterek “Bu soruna çözüm olarak, İstanbul Sanayi Odası’nın uzun süredir gündeme getirdiği ve uygun devlet arazilerinin özel sektöre uzun süreli kiralama yöntemiyle tahsis edilmesini sağlayacak “Emlak Sanayi” modeli hayata geçirilmelidir.” şeklinde konuştu.