• YARIM ALTIN
  5.428,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5046
  % 0,24
 • € EURO
  28,8791
  % 0,12
 • £ POUND
  33,3281
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7695
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,2731
  % -0,97
 • BITCOIN/TL
  754273,244
  % -0,78
 • BIST 100
  8.513,54
  % 0,31

İş dünyası TCMB kararını olumlu karşıladı

İş dünyası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artışını olumlu karşıladı.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, TCMB’nin faiz artış kararını finansal istikrarın oluşmasına ve istikrarlı bir şekilde sürdürülmesine dönük atılmış bir adım olarak gördüklerini açıkladı.

Bahçıvan kararla ilgili şu yorumları yaptı:

Sanayiciler olarak çok önemsediğimiz finansal istikrar, zorlu küresel ekonomik ortamda biz sanayicilere yatırım ve üretimde öngörüde bulunma imkanını veren en değerli konudur.

Bu nedenle bugün Merkez Bankamız tarafından alınmış olan faiz arttırım kararını, Türkiye ekonomisinin önündeki birçok fırsatları tamamlayıcı unsur olarak gördüğümüz finansal istikrarın oluşmasına ve istikrarlı bir şekilde sürdürülmesine dönük atılmış bir adım olarak görüyoruz.

Merkez Bankamızın bugünkü kararını, ülkemizin en acil ekonomik sorunu haline gelen enflasyonla mücadelenin de kararlılıkla sürdürüleceğine yönelik verilen bir mesaj olarak değerlendiriyor ve değerli buluyoruz.

İTO Başkanı Avdagiç: Faiz kararı para politikası refleksimizi güçlendirdi

İTO Başkanı Şekib Avdagiç de faiz kararının para politikası refleksini güçlendirdiğini ifade etti.

Twitter hesabından açıklama yapan Avdagiç, “TCMB’nin politika faizini piyasayı yansıtacak bir seviyeye çıkarma kararını, makul ve normal karşılıyoruz. Bununla birlikte faiz, kur, enflasyon üçlüsü ne kadar önemliyse üretim, istihdam ve ihracat üçlüsü de en az o kadar önemlidir, feragat edemeyiz.

Faiz kararı para politikası refleksimizi güçlendirirken, bize göre şimdi önemli olan bankaların kredi süreçlerinin rutinine dönmesi. Parasal sıkılaştırma, üretim bantlarını yavaşlatmamalı. Politika faizi seviyesi, üretim ve ticarete yönelik bir dizi tedbirle desteklenmeli.

Merkez Bankası’nın stratejik yatırımları destekleme mesajını da değerli buluyoruz. İnanıyoruz ki ortaya konulacak öngörülebilir, kolay anlaşılır ve eşgüdümlü bir politika seti, reel sektörün de önünü açacaktır.

DEİK Başkanı Nail Olpak: Beklentimiz büyümenin de dengelenmesi

DEİK Başkanı Nail Olpak, kararın öngörülebilirlik açısından değerli olduğuna işaret ederken, büyümenin de dengelenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Olpak, karara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

TCMB Para Politikası Kurulu’nun yüzde 8,5 olan politika faizi oranını yüzde 15’e yükselterek, para politikasında sıkılaştırma yönünde bir adım atmasını ve önümüzdeki dönemde de para politikasının etkinliğini artırmaya yönelik adımların atılacağını açıklamasını önemli buluyoruz. Ayrıca kararın, öncesinde kurulan iletişime paralel alınmasını da öngörülebilirlik adına değerli görüyoruz.

İş dünyası olarak beklentimiz; öngörülebilirlik ana prensibi çerçevesinde, fiyat ve finansal istikrarı sağlamaya yönelik adımlar atılırken, büyümenin de dengelenmesi ve faiz oranlarında hem sadeleşme hem de yakınsamanın sağlanmasıdır.

Politika faizinin, fiyat istikrarı ve finansal istikrara olumlu tesir edecek şekilde artırılmasının, üretim ve büyümedeki muhtemel yan etkilerini minimize etmesini ümit ediyoruz.

Gerek Merkez Bankası gerekse ekonomi yönetiminin uygulayacağı bütüncül politikaların, koordineli ve uyumlu bir şekilde, iletişim ile istişare kanalları açık tutularak, öngörülebilir bir şekilde uygulanması ve güven sağlanmasıyla, sorunlarımızın bir süreç dahilinde çözülebileceğine inanıyoruz.

TOBB/Hisarcıklıoğlu: Yatırım ve üretim ortamı için kritik önemde

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, faiz kararının, yatırım ve üretim ortamı için kritik önemde olduğunu belirterek, “Yatırım ortamının yapısal politikalarla desteklenmesi, finansmana erişim imkanlarının çeşitlendirilmesi ve öngörülebilirliğin artırılması, yeni dönemde ekonomi yönetiminden temel beklentilerimizdir.” ifadesini kullandı.