• YARIM ALTIN
  5.540,00
  % -0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1369
  % -0,01
 • € EURO
  28,9598
  % 0,08
 • £ POUND
  33,3936
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  3,7141
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,2825
  % 0,03
 • /TL
  %
 • BIST 100
  8.000,46
  % 3,64

İngiltere'den 61 milyar dolarlık devralmaya onay

İngiltere'den 61 milyar dolarlık devralmaya onay

Broadcom’un VMware Inc.’i 61 milyar dolarlık devralması, İngiltere’nin antitröst izleme kuruluşu tarafından onaylandı ve şimdiye kadarki en büyük teknoloji anlaşmalarından birinin yolunu açtı.

Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Rekabet ve Piyasa Kurumu, anlaşmayı sonuçlandırmak için geçici kararını bunun önemli bilgisayar sunucusu ürünlerinin tedarikindeki rekabeti önemli ölçüde azaltmayacağını belirledikten sonra onayladı.

VMWare hisseleri, New York Borsaları açılmadan önceki Pazartesi günü erken işlemlerde yüzde 1,6 yükseldi. Broadcom hisseleri ise, Cuma günü 825,84 dolardan kapattıktan sonra piyasa öncesi işlemlerde yüzde 1’den az düştü.

Broadcom’un çipleri, veri merkezlerine ek olarak akıllı telefonlara ve ev ağına giriyor ve onu geniş bir teknoloji harcamaları yelpazesi için öncü yapıyor. Şirket, kısa menzilli bağlantı sağlayan iPhone için Apple’a yarı iletkenler sağlıyor.

VMware, kullanıcıların sistemlere uzaktan erişmesine izin veren sanal yazılımlar üretiyor.

ABD’li düzenleyiciler henüz devralma üzerinde yoğunlaşmadı, ancak Avrupa Birliği’nin antitröst kolu anlaşmayı Temmuz ayında onayladı ve firmalar bir dizi düzeltmeyi kabul etti.

Broadcom Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Federal Ticaret Komisyonu’nun anlaşmayı gözden geçirme süresinin herhangi bir itiraz olmadan geçtiğini söyledi. FTC ise, birleşmeye bakmaya devam edip etmediği konusunda yorum yapmadı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Broadcom, diğer yargı bölgelerindeki düzenleyici kurumlarla yapıcı bir şekilde çalışmaya devam ediyor ve Broadcom’un 30 Ekim’den önce alınacağına inandığı kalan gerekli düzenleyici onayları almaya yönelik sürecin ileri aşamalarında” ifadeleri kullanıldı.