• YARIM ALTIN
  5.430,00
  % 0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5495
  % 0,38
 • € EURO
  28,9002
  % 0,32
 • £ POUND
  33,2783
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  3,7756
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,2728
  % -0,98
 • /TL
  %
 • BIST 100
  8.513,54
  % 0,31

İngiltere dev satın almayı yeniden değerlendirecek

İngiltere dev satın almayı yeniden değerlendirecek

İngiltere’de Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) tarafından yapılan açıklamada Microsoft’un Activision Blizzard’ı 69 milyar dolar bedelle satın almasına ilişkin anlaşma detaylarını önemli ölçüde değiştirmesinin ardından anlaşmayı yeniden değerlendireceğini ve satın alma işleminin etkin bir şekilde ilk aşamaya döndüğünü duyurdu.

CMA, ender olarak görülen bir hamleyle Microsoft’un satın alma sonrasında Blizzard’ın şu anda sahip olduğu ve önümüzdeki 15 yıl boyunca çıkaracağı bilgisayar ve konsol oyunlarının haklarını Ubisoft Entertainment şirketine satacağını taahhüt etmesi sonrası anlaşmayı yeniden değerlendireceğini açıkladı. CMA bu elden çıkarmanın Avrupa Ekonomik Alanı’nı içermediğini belirtti.

Bu aşamada CMA’nın bir birleşme kararını yeniden değerlendirmesi son derece nadir olarak görülen bir durum olsa da küresel çapta düzenleyici kurumların görüşlerinde yaşanan değişiklikler sonrası gerçekleşti.

Yakın zamana kadar son demlerini yaşadığı düşünülen anlaşma İngiltere’nin yeni kanıtları incelemeyi kabul etmesi ve ABD’de Federal Ticaret Komisyonu’nun anlaşmaya ilişkin mahkeme itirazının reddedilmesiyle beklenmedik bir ivme kazanmıştı.

Avrupa Birliği de Mayıs ayında anlaşmayı davranışsal iyileştirmeler yapılacağı kaydıyla kabul etmişti.

CMA Başkanı Sarah Cardell konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu bir yeşil ışık değil. Yeniden yapılandırılan anlaşmanın ayrıntılarını ve bunun rekabet üzerindeki etkisini, üçüncü tarafların yorumları da dahil olmak üzere dikkatli ve objektif bir şekilde değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Alınan karar sornası birinci aşama değerlendirmesi yeniden başlayacak ve CMA, kararla ilgli 18 Ekim’i yasal son tarih olarak belirledi.