• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

Bankalardan deprem yardımları

Bankalardan deprem yardımları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankaların kârından 50 milyar TL bağışlayacakları açıklamasının ardından bazı bankalar ilk etapta yapacakları yardımları detaylı şekilde duyurmaya başladı.

İş Bankası’ndan 10 milyar TL’lik yardım

İş Bankası Grubu deprem bölgesi için AFAD’a 1 milyar TL bağış yapacağını ve inşa edilecek deprem konutları için de 1 milyar 750 milyon TL tutarında destek sağlayacağını duyurdu. Öte yandan banka bölgede yaraları sarmak için 10 milyar TL’lik kaynak ayırdığını duyurdu.

Öte yandan banka depremde ağır hasara uğrayan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ve tüm ilçeleri ile İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde, gerçek kişiler ile KOBİ’lere ve bu ölçekten küçük olan ticari işletmelere (çiftçi ve esnaf dâhil olmak üzere) kullandırmış olduğu tüm bireysel ve ticari kredilerin ödemelerini (ek hesap, kredi kartı borçları ve gayrinakdi kredi komisyonları da dahil olmak üzere) 31 Ağustos 2023’e kadar 6 ay süreyle faizsiz olarak ötelediğini ve bölgedeki depremlerde hayatını kaybeden müşterilerinin tüm bireysel kredi borçlarını silme kararı aldığını, bölgede yaraları sarmak, üretim ve istihdam seferberliğini başlatmak için de ilk aşamada 10 Milyar TL’lik kaynak ayırdığını duyurdu.

Akbank 650 milyon TL destek verecek

Akbank da, afet bölgesi için bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışamalara ilaveten 650 milyon TL destek vereceğini açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada deprem felaketinden en fazla etkilenen illerde (Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Hatay) hesabı bulunan veya bu illerde yaşayan kredi kartı, tüketici kredileri sahibi olan Akbank müşterilerinin ödemeleri faizsiz olarak erteleneceği belirtildi.

Finansal destek kapsamında ayrıca yine bu illerde yaşayan Akbank müşterilerinin ticari kredilerini de öteleme imkanı sunulacağı ve bu süreçte ilgili müşterilerin ekstrelerine ya da hesaplarına gecikme faizi yansıtılmayacağı veya gecikme bildirimi yapılmayacağı belirtildi.

Vadesi gelmiş veya 6 ay içinde gelecek borçlar 6 aya kadar ertelenebilecek

Aynı zamanda depremden etkilenen Akbank müşterilerinin talep etmeleri durumunda vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarınının 6 aya kadar erteleyebileceği ve deprem bölgesindeki şubelerdeki hesaplarından ve tüm Akbank kanallarından havale, EFT ve SWIFT işlemlerini ve bu şubelerdeki hesaplarına yapılan havale işlemlerini ücretsiz gerçekleştirebileceği bildirildi.

Akbank müşterileri, deprem bölgesindeki şubelerdeki hesaplarından ve tüm Akbank kanallarından havale, EFT ve SWIFT işlemlerini ve bu şubelerdeki hesaplarına yapılan havale işlemlerini ücretsiz gerçekleştiriyor.

Bununla birlikte banka afet bölgesine yapılan nakdi yardım süreçlerini kolaylaştırmak üzere müşterilerinin bağış amaçlı gönderilen transferlerinden hiçbir ücret almayacağını, 28 Şubat 2023’e kadar Akbank kredi kartlarıyla ahbap.org, akutvakfi.org.tr ve kizilay.org.tr’den yapılan bağışları ücretsiz ve faizsiz olarak 6 taksitle ödeme imkanı sunacağı bilgisini verdi.

Para çekme limiti 8 bin TL’ye yükseltildi

Akbank açıklamasında, müşterilerinin depremden en çok etkilenen 10 ilde Akbank ATM’leri dışındaki diğer banka ATM’lerinden yapacakları işlemleri ücretsiz gerçekleştirebileceğini, Akbank ATM’lerinden kartsız para yatırma ve limit üzeri para çekme işlemlerini ücretsiz yapabileceğini ve bu illerde QR ile para çekme limitlerinin ise 5 bin TL’den 8 bin TL’ye yükseltildiğine yer verdi.

Yapı Kredi’den 580 milyon TL’lik nakit yardım

Bölgeye insani yardımı ilk ulaştıran bankalar arasında yer alan Yapı Kredi ise 580 milyon liralık nakit yardım yapacak.

Deprem sabahı bin 500 kişilik Yapı Kredi Gönüllüleri ile bölgeye hareket eden ve 120 kişilik arama kurtarma ekibi YAKUT ile de kurtarma çalışmaları yürüten banka 580 milyon liralık bağışta bulunacağını duyurduç

Banka, söz konusu yardım ile bölgenin yeniden inşasına ve yaraların sarılmasına katkıda bulunmak istediğini açıkladı.

DenizBank’tan 350 milyon TL’lik nakdi bağış

DenizBank, 6 Şubat’tan itibaren gerçekleştirdiği bütün ayni ve maddi yardımlarına ilave olarak hissedarı ENBD ile birlikte depremzedelere 350 milyon TL nakdi bağışla destek sağlayacağını açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada, yaşanılan deprem felaketinin derin üzüntüsü ve kayıplarının yası içinde olunduğu belirtilerek “6 Şubat’tan itibaren gerçekleştirdiğimiz bütün ayni ve maddi yardımlarımıza ilave olarak hissedarımız ENBD ile birlikte depremzedelere 350 milyon TL nakdi bağışla da destek sağlıyoruz.” ifadelerine yer verildi.