• YARIM ALTIN
  4.379,00
  % -1,40
 • AMERIKAN DOLARI
  20,9783
  % 0,73
 • € EURO
  22,5975
  % -0,26
 • £ POUND
  26,4130
  % -0,37
 • ¥ YUAN
  2,9628
  % 0,85
 • РУБ RUBLE
  0,2598
  % 0,97
 • BITCOIN/TL
  573356,579
  % 0,91
 • BIST 100
  5.114,97
  % 3,13

Apple'ın kurucu ortağı: Yapay zekâ dolandırıcılıkların tespitini zorlaştırabilir

Apple'ın kurucu ortağı: Yapay zekâ dolandırıcılıkların tespitini zorlaştırabilir

BBC’ye açıklamalarda bulunan Wozniak, yapay zekânın faydalı yönleri olduğu gibi zararlı yönlerinin de bulunduğunu söyleyerek teknolojinin “art niyetli” kişiler tarafından kullanıldığında tehlikeli bir hal alabileceğini belirtti.

Art niyetlilerin, yapay zekâ yardımıyla yaptıkları dolandırıcılıklarda insanları daha kolay kandırabilecekleri konusunda uyarıda bulunan Wozniak, yapay zekâ ile yapılan dolandırıcılıkların tespiti ve dezenformasyonun önüne geçilmesinin çok daha zor olabileceğini kaydetti.

Wozniak, yapay zekanın, duygu sahibi olmadığı için insanların yerini alamayacağını ancak ChatGPT gibi programlar sayesinde son derece akıllı ve ikna edici olduğunu söyledi.

Düzenleme tartışmaları

Yapay zekâ teknolojileri üzerine yürütülen; sınırlandırma ve düzenleme getirme tartışmalarına da değinen Wozniak, insanların kullanımına sunulan herhangi bir şeyin yol açtığı zararlardan, onu üretenlerin de sorumlu olması gerektiğini vurguladı.

Wozniak, “her şeyin yanlarına kar kalacağını düşünen” büyük teknoloji şirketlerinden söz konusu düzenlenmelerle hesap sormanın mümkün olamayacağını ileri sürdü.

Teknolojideki gelişimin durdurulmasının mümkün olmadığını da sözlerine ekleyen Wozniak, söz konusu olumsuz durumların ortaya çıkmaması için insanların daha iyi bir teknoloji eğitimine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Avrupa Birliği, yapay zekâ teknolojilerine yönelik katı kurallar içeren düzenlemeler üzerinde çalışırken G7 ülkeleri teknoloji ve ekonomi bakanlarının katıldığı ve 29-30 Nisan’da Japonya’nın Takasaki kentinde düzenlenen toplantıda yapay zekâ konusunda risk değerlendirmesine dayalı denetleyici bir düzenlemenin oluşturulması için görüş birliğine varmıştı.