• YARIM ALTIN
  4.383,00
  % -2,23
 • AMERIKAN DOLARI
  21,1860
  % 1,05
 • € EURO
  22,7702
  % 1,28
 • £ POUND
  26,3996
  % 0,56
 • ¥ YUAN
  2,9791
  % 0,66
 • РУБ RUBLE
  0,2606
  % 0,43
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.270,03
  % 3,03

Anthropic, 5 milyar dolarla en güçlü yapay zekayı geliştiriyor

Anthropic, 5 milyar dolarla en güçlü yapay zekayı geliştiriyor

Anthropic, 5 milyar dolarla en güçlü yapay zekayı geliştiriyor

HABERLER

OpenAI’nin eski üyeleri tarafından kurulan Amerikan yapay zeka güvenlik ve araştırma şirketi Anthropic, 5 milyar dolar ile en güçlü yapay zeka modelini geliştirmeyi planladığını açıkladı. Dört yıllık plan çerçevesinde araştırmalarına milyarlarca dolar finansman sağlayacak şirket, geliştirdiği en güçlü yapay zeka ile tıbbi hasta kayıt analizleri, şirketler için kodlama modelleri, belge düzenleme ve metin oluşturma, Chatbot, mülakat analizleri, sanal asistan ve her düzeyde eğitim hizmetleri verebilecek.

HANDE BERKTAN

ABD merkezli yapay zeka araştırma şirketi OpenAI’nin eski yöneticileri tarafından kurulan yapay zeka şirketi Anthropic, Open AI’ın tahtına göz dikti. Şirket sağlayacağı 5 milyar dolar finansman ile en güçlü yapay zeka modelini geliştirmeyi planladığını açıkladı.

Şirketin hedefi, rakip OpenAI’ın pazar hakimiyetine ele geçirip, birçok sektörde yapay zeka teknolojisinin geliştiricisi olmak. Şirket, geçici olarak “Claude-Next” olarak adlandırılan, günümüzün en güçlü yapay zekasından 10 kat daha yetenekli bir “sınır modeli” inşa etmeyi planladığını açıklandı.

Anthropic, Claude’u geçen yılın sonlarında kapalı bir beta sürümünün ardından Mart ayında ticari olarak piyasaya sürdü ve yaklaşık 15 farklı sektörde kullanıma açtı. Şirketin, yeni yapay zeka modeliyle, müşterilerine sağladığı hizmetleri arasında yapay zekayla yasal belge analizleri, tıbbi hasta analizleri, müşteri hizmetleri e-postaları, belge düzenleme ve metin oluşturma, Chatbot, doğal dil yanıtlarını kullanarak arama sistemleri, insan kaynakları mülakat analizleri, terapi ve koçluk, sanal asistan ve her düzeyde eğitim sistemleri olacak.

Anthropic, OpenAI’nin eski araştırma başkan yardımcısı Dario Amodei tarafından, OpenAI’nin eski politika lideri Jack Clark da dahil olmak üzere bir grup OpenAIyazılım mühendisi çalışanla birlikte 2021’de kurulmuştu.