• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

AMB/Visco: Faizlerde zirveye yaklaştık

AMB/Visco: Faizlerde zirveye yaklaştık

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Ignazio Visco, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışlarında zirveye ulaşmaya yakın olduğunu söyledi.

İtalya Merkez Bankası Başkanı Visco Cuma günü Roma’da yaptığı açıklamada, borçlanma maliyetlerinin “Bugün bulunduğumuz noktadan çok da uzak olmayan bir seviyeye” ulaşacağını söylerken, “Piyasanın bu konuda bir fikri var ve tartıştığımız konu da bu fikir” ifadelerini kullandı.

AMB, Perşembe günü sıkılaştırma hızını çeyrek puana indirmiş ve AMB Başkanı Christine Lagarde hala en az iki artış daha beklediğini açıklamıştı. Cuma günü, Fransa’dan Francois Villeroy de Galhau’dan Litvanya’dan Gediminas Simkus’a kadar birçok yetkili de onun yorumlarını tekrarladı.

Ekonomistlerin beklentisi iki çeyrek puan piyasa ise tek artışı fiyatlıyor

Çoğu ekonomist iki çeyrek puanlık faiz artışının daha gerçekleşmesini beklese de piyasanın fiyatlandırdığı opsiyonlar yalnızca bir faiz artışına işaret ediyor ve bu da mevduat faizinin tepe noktasını yüzde 3,5’e getirmiş olacak.

AMB’nin en güvercin politika yapıcılarından biri olan Visco, İtalya Merkez Bankası’nın dümenindeki 12 yıllık görevini bu yılın sonlarında tamamlayacak.

Bankanın başındaki isim çoğunlukla İtalya’nın euroya katılmadan önceki on yıllardaki yaygın enflasyona karşı mücadelesi üzerine daha önceki çalışmaları toplayan “Enflasyon ve para politikası” üzerine yeni bir kitabın sunumunda konuşuyordu.

Visco, Yönetim Konseyi’nin “şahinler ve güvercinler” olarak bölünmediğini, çünkü tüm üyelerin hız konusunda bazen farklılık gösterseler de aşırı enflasyonu dizginleme hedefini paylaştığını söyledi.

Tecrübeli ekonomist İtalyan tarihi romanı The Betrothed’dan bir alıntı olan İspanyolca “Devam et ama dikkatli ol” anlamına gelen “Adelante con jucio” sloganına atıfta bulunarak yaklaşımını özetledi.

Ignazio Visco, “Temel mesele, çok belirsiz bir dünyada yaşıyor olmamız. Nereye ve nasıl varacağımıza dair bir fikrimiz var, ancak şimdilik bu sadece bir fikir, faizlerde zirve seviyesini şimdiden bilemeyiz” ifadelerini kullandı.