• YARIM ALTIN
  4.385,00
  % -2,12
 • AMERIKAN DOLARI
  21,1713
  % 1,01
 • € EURO
  22,7417
  % 1,18
 • £ POUND
  26,3820
  % 0,51
 • ¥ YUAN
  2,9728
  % 0,51
 • РУБ RUBLE
  0,2608
  % 0,57
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.259,34
  % 2,82

Akşener adaylık için İmamoğlu ve Yavaş'a seslendi

İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Genel Merkez’de toplandı. Toplantının ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 6’lı masa ve Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda açıklamalarda bulundu.

“En sonda söyleyeceklerimizi başta söyleyim; İYİ Parti bir dayatmaya mecbur bırakılmış, ölüm ile sıtma arasında tercihe zorlanmıştır” diyen Akşener, İyi partinin böyle bir şeye boyun eğmeyeceğini dile getirdi.

Akşener, “5 parti Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yönünde görüşlerini paylaştılar.Üzülerek söylüyorum ki dün itibarıyla altılı masa artık millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir” dedi. Akşener, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’a çağrıda bulundu.

Ortak aklın ışığında sorunları konuşabilmeyi aklın gereği olarak gördüklerini ve geçen sene 5 siyasi parti ile adım attıklarını aktaran Akşener, Türkiye için ortak dertlerin çözümüne yönelik Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem, Anayasa Değişikliği teklifi gibi konularda mutabakat sağladıkladını hatırlattı.

Dün ortak Cumhurbaşkanı adayını tartıştıklarının belirten Akşener, “Bu doğrultuda 5 parti Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yönünde görüşlerini paylaştılar. Yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında açık ara kazandığını gördüğümüz Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu için görüşümüzü beyan ettik. Aday belirleme sürecinin sağlıklı yönetilmesi için bütün partilerin belirleyeceği çalışmalar ışığında ortak Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesini önerdik.

Bu görüşlerimiz kesin bir şekilde reddedildi. Altılı masanın son toplantısında bir tırnak için anlayışa varıldı. Şahsi hırslar Türkiye’ye tercih edilmiştir. Anladık ki yenilgi yenilgi büyüyen küçük hesaplar, kutlu bir zafere tercih edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“Dayatmalara direndik”

Kendisinin ve arkadaşlarının ilk günden beri aynı kararlılıkla durduklarını aktaran Akşener konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Nasıl 2002 yılında milletin aleyhine plan yapanların karşısında durduysak bugün de duruyoruz. Nasıl 2010’da durduk, bugün de aynı yerde duruyoruz. Nasıl 2015’te milletin canına kıyanların karşısında durduk, bugün de duruyoruz. Nasıl 2018’de milletimizi iki yumruk arasına alanların karşısında durduk bugün de aynı yer de duruyoruz. Nasıl 2020’de milletin tercihlerini hiçe sayanların karşısında durduk, bugün de ayın yerde dimdik duruyoruz.

2023 yılında milletimiz Cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri için, demokrasimiz için, hürriyetimiz için mücadele verirken ‘ceketimi assam seçilirim’ diyenlerin karşısındayız. Bizim yolumuz dün de aynıydı bugün de aynı.

Biz milletimize bir söz verdik. Milletin sesini bastıran değil, duyuran olacağımıza söz verdik. Milletin taleplerini hiçe sayan değil, gerçekleştiren olacağımıza söz verdik. Bu bizim kurtuluş felsefemizdir. Bu bizim temel ilkemizdir. Bu İYİ Parti’nin varoluş sebebidir.

Biz dayatmalara direnerek geldik, biz kirli pazarlıklara direnerek geldik.”

“Ya tarih yazacağız ya da tarih olacağız”

Altılı masanın artık potansiyel adayların tartışılabildiği ortak akıldan çıkmış, tek bir adayın tasdiki haline çalışan noter masasına dönüştüğünü dile getiren Akşener aldıkları karara ilişkin “Ya tarih yazacağız ya da tarih olacağız” yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanı adaylığı için iki belediye başkanına çağır yapan Akşener, “Sayın Mansur Yavaş ve Sayın Ekrem İmamoğlu’na çağrı yapıyorum. Tüm engellemelere rağmen çok çalıştınız. Görevinizi en iyi şekilde yaptınız. Milletimizi enkaz altında bile yalnız bırakmadınız. Çok kritik bir kırılmanın eşiğinde milletimiz sizi göreve çağırıyor. Bu vazife dayatmayı değil, dayatmacılığı yıkma vazifesidir. Hiç şüphemiz yok ki bu vazife reddedilmez bir vazifedir. Bu çağrının sahibi millettir. Bu saatten sonra bizlere düşen seçim yapmaktır” diye konuştu.