• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

ABD’de son veriler enflasyon baskılarının canlılığına işaret etti

ABD’de son veriler enflasyon baskılarının canlılığına işaret etti

ABD Ticaret Bakanlığı, Mart ayına ilişkin kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini açıkladı.

ABD’de kişisel harcamalar Mart ayında yatay seyretti. Kişisel harcamalarda yüzde 0,1’lik aylık düşüş bekleniyordu.

ABD’de çekirdek fiyat artışları Mart ayında yükselişini sürdürürken gelecek hafta Fed’in bir kez daha faiz artışı yapması senaryosunu kuvvetlendirdi.

Fed’in yakından izlediği enflasyon göstergelerinden biri olan gıda ve enerjiyi dışarıda bırakan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (çekirdek PCE) Mart ayında yüzde 0,3 ile iki ay üst üste aylık artış kaydederken yıllık ise yüzde 4,6 arttı. Genel PCE endeksi ise aylık yüzde 0,1 arttı.

Bu artışın sınırlı kalmasında enerji maliyetlerindeki düşüş rol oynadı. Güçlü işgücü piyasası ve yüksek tasarruf seviyeleri hane halklarına harcama kabiliyeti sunsa da hane halkı harcamaları ivme kaybediyor.

Ayrıca, ülkede kişisel gelirler Mart’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 arttı. Beklenti harcamaların yüzde 0,2 artması yönündeydi.

ABD’de işgücü maliyeti arttı

ABD’de işgücü maliyetleri, yılın birinci çeyreğinde beklenenden daha fazla hızlanarak, Fed faiz artışına zemin hazırladı.

Cuma günü ABD Çalışma Bakanlığınca yayımlanan ve ücretler, personel yardımlarının genel seyrini izleme imkanı veren verilere göre birinci çeyrekte istihdam maliyeti endeksi yüzde 1,2 arttı.

Personel yardımlarının etkisiyle gerçekleşen bu artışla birlikte son bir yılda işgücü maliyetleri ilk kez bir önceki çeyrekten fazla artmış oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi yüzde 1,1 seviyesindeydi.

İşgücü maliyetleri yedi çeyrektir yüzde 1’in üzerinde artış sergiliyor. Bu da 1996’ya kadar giden en uzun seri anlamına geliyor. Veri gelecek hafta Fed’in bir kez daha faiz artırmasına yönelik beklentileri kuvvetlendirdi.