• YARIM ALTIN
  4.383,00
  % -2,19
 • AMERIKAN DOLARI
  21,1710
  % 1,01
 • € EURO
  22,7533
  % 1,21
 • £ POUND
  26,3764
  % 0,49
 • ¥ YUAN
  2,9729
  % 0,51
 • РУБ RUBLE
  0,2607
  % 0,53
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.265,71
  % 2,95

7 başlıkla geçen hafta

7 başlıkla geçen hafta

Türkiye’de yurt içi piyasalar seçime ilişkin gelişmelerle dalgalanırken, geçen haftanın yurt dışı gündeminde ABD’deki gelişmelerin öne çıktığı görüldü.

İşte geçtiğimiz haftanın öne çıkan haberleri

1- Türkiye’nin risk primi kritik eşiğin altını gördü

Türkiye’nin tahvillerinde ralli dikkat çekerken, risk primi de kritik eşiğin altına indi.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi temerrüt takası Aralık 2022’den bu yana ilk kez 500 baz puanın altını gördü. Risk priminde 42 baz puanlık düşüş izlendi. Bu düşüş Kasım ayından bu yana en sert düşüş oldu.

2- Dolar/TL ‘de oynaklık 16 ayın zirvesinde

Türkiye’de seçimlere doğru yaklaşılırken, Döviz piyasasındaki hareketlenme de dikkat çekiyor. Siyaset sahnesindeki gelişmelerin etkisiyle dolar/TL’de oynaklık yükselişe geçti.

3- Türkiye 17 aydır cari açık veriyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Veriler Mart ayında Türkiye’nin 4,5 milyar dolar cari açık verdiğini gösterdi. Böylelikle Türkiye ekonomisinde 17 ay üst üste cari açık görüldü.

4- Biden’ın Kongre liderleriyle yapacağı borç limiti görüşmesi ertelendi

Beyaz Saray yetkilileri, ABD Başkanı Joe Biden’ın 4 Kongre lideriyle yapacağı ve Cuma günü gerçekleştirilmesi planlanan borç limiti görüşmesinin gelecek haftaya ertelendiğini aktardı.

5- ABD’de enflasyon Nisan’da beklentiye paralel geldi

ABD’de Fed’in para politikası patikası açısından kritik önemdeki enflasyon verileri açıklandı. Veriler çekirdek enflasyonda ılımlı bir geri çekilme yaşandığını gösterirken, manşet veri de beklentilere paralel gerçekleşti.

6- “Tahıl koridorunda mutabakata doğru gidiliyor”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, görüşmeleri devam eden tahıl koridorunda tarafların mutabakata yaklaştığını ifade etti.

7- İngiltere Merkez Bankası’nda sürpriz yok

İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırdı. BoE Başkanı Andrew Bailey, ülkede artık resesyon beklemediklerini ve ılımlı bir büyüme görüleceğini belirterek, şartların gerektirmesi halinde faiz artışlarının sürebileceğini söyledi.